
پروفایل تغییر کلمه عبور بیمه نامه ها لیست شبکه بازاریابان شبکه بازاریابان معرفی شدگان صورتحساب گزارش عملکرد من قرارداد مدیریت صورتحساب مدیریت صورتحساب پاداش مدیریت پرداخت ها مدیریت بیمه نامه ها صفحه اصلی شبکه بازاریاب اخبار گالری تصاویر نقشه سایت

ورود به حساب کاربری

بازیابی رمز عبور ایجاد حساب کاربری

کد معرف

ایجاد حساب کاربری

معرف شما: امین قاسمیان

ورود به حساب کاربری

بازیابی رمزعبور

تایید کد

تغییر رمز عبور

صفحه اصلی شبکه بازاریاب اخبار گالری تصاویر نقشه سایت
بیمه‌نامه باربری

بیمه‌نامه باربری

بیمه حمل و نقل کالا یا بیمه های باربری بیمه ای است که به موجب آن، بیمه‌گر در مقابل حق بیمه‌ای که از بیمه‌گزار دریافت می‌کند متعهد می‌شود که اگر درجریان جابجایی کالا از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، کالا دچار خسارت یا خطرهای مندرج در موضوع بیمه شود و بیمه‌گزار هزینه‌هایی در اینباره متحمل شود، شرکت بیمه یا بیمه‌گر زیان وارده را جبران ‌نماید.

 انواع بیمه های باربری

الف) بیمه های باربری وارداتی

کالاهایی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری می‌گردند. با توجه به تبصره ب ماده 70 قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری ابتیاع این نوع بیمه‌نامه برای واردکنندگان اجباری می‌باشد و این بیمه‌نامه، کالا را از مبدا یعنی کشور خارجی که از آن کالا خریداری شده است تا مقصد یعنی انبار بیمه‌گزار تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

ب ) بیمه‌های باربری صادراتی

عکس بیمه‌های وارداتی می‌باشد یعنی کالاهایی که از ایران به مقصد کشورهای خارجی حمل می‌گردند نیاز به بیمه‌نامه صادراتی دارند و کالا از مبدا(انبار بیمه‌گزار) تا مقصد(کشورخارجی) تحت پوشش بیمه خواهد بود.

ج ) بیمه‌های باربری داخلی

این بیمه‌نامه در راستای حمایت از تجار و تولییدکنندگانی است که در داخل کشور فعالیت می‌کنند. بیمه‌نامه باربری داخلی بابت محمولاتی صادر می‌شود که از یک یا چند مبداء در داخل کشور به سایر مقاصد کشور حمل گردد. بنابراین مبدا و مقصد این نوع بیمه‌نامه در داخل کشور قرار دارد.

در بیمه‌نامه های باربری داخلی خطرات تحت پوشش به دو دسته خطرات اصلی و اضافی تقسیم می‌شود که به شرح ذیل می‌باشد :

1- خطرات اصلی
این خطرات از آن جهت اصلی نامیده می شوند که ارتباطی به ماهیت مورد بیمه ندارد و تواتر آنها بیشتر از سایر خطرات مرتبط با کالاهای خاص می‌باشد این خطرات عبارتند از: آتش‌سوزی و حادثه وسیله نقلیه شامل تصادف، واژگون شدن و پرت شدن وسیله نقلیه.

2- خطرات اضافی

این گروه از خطرات متنوع بوده و بیشتر مرتبط با نوع کالا می‌باشد که با درخواست بیمه‌گزار و پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان آنها را پوشش داد. خطرات رایج اضافی عبارتند از :

- برخورد جسم خارجی با مورد بیمه

- پرت شدن محموله از روی وسیله نقلیه؛ مشروط بر اینکه کالای خسارت دیده به رویت بیمه‌گر رسیده باشد

- بارگیری و تخلیه مورد بیمه

- سرقت کلی محموله همراه با وسیله نقلیه با فرانشیز 20 درصد ارزش محموله

انواع پوشش های بیمه باربری صادراتی و وارداتی

الف- پوشش Total Loss

ب- مجموعه شرایط C

ج-مجموعه شرایط B

د- مجموعه شرایط A

الف) پوششTotal Loss :

این نوع بیمه‌نامه در قدیم به عنوان بیمه‌نامه‌های تشریفاتی و گمرکی نیز نامیده می‌‍شد چرا که معمولاً محمولاتی که تا گمرک بدون بیمه‌نامه حمل شده است و یا از بیمه‌نامه‌ای که توسط شرکت‌های بیمه خارجی صادر شده بود استفاده گردیده است، با توجه به ماده 70 قانون تاسیس بیمه و بیمه‌گری و لزوم داشتن بیمه‌نامه ایرانی برای ترخیص کالا به همین جهت معمولاً صاحبان کالا از این نوع بیمه‌نامه خریداری می‌نمایند تا به دلیل پائین‌تر بودن نرخ حق‌بیمه و به علت دارا بودن حداقل پوشش بیمه‌ای، هزینه کمتری را متحمل شوند.

"در این حالت کالای مورد بیمه فقط در اثر از بین رفتن کل محموله در یک مرحله و در نتیجه آتش‌سوزی تحت پوشش می‌باشد.

 ب) مجموعه شرایط C:

خطرات تحت پوشش در مجموعه شرایط بیمه‌گران کالا با کلوز C عبارتست از:

 • آتش‌سوزی یا انفجار
 • به گل نشستن، زمین گیرشدن، برخورد با کف دریا، غرق شدن یا واژگون شدن کشتی یا شناور
 • واژگون شدن یا از راه یا از خط خارج شدن وسیله حمل زمینی
 • تصادم یا برخورد کشتی، شناور یا هر وسیله حمل دیگر با هر جسم خارجی به غیر از آب
 • تخلیه کالا در بندر اضطراری
 • فدا کردن کالا در جریان زیان همگانی
 • به دریا انداختن کالا برای سبک سازی
 • خسارت همگانی
 • مسئولیت مشترک در تصادم

علاوه بر خطرات فوق در کلوز C , می‌توان با دریافت حق بیمه اضافی خطر عدم تحویل یک بسته کامل کالا طبق کلوز عدم تحویل انستیتو بیمه‌گران لندن را تحت پوشش قرار گیرد، این بیمه‌نامه با توجه به خطرات محدود خود جزء بیمه‌نامه‌های ارزان قیمت محسوب می‌گردد که معمولا" فقط برای برخی کالاها که احتمال خسارت‌های جزئی آنها کمتر است به کار می‌رود.

ج) مجموعه شرایط B:

خطرات تحت پوشش در مجموعه شرایط بیمه‌گران کالا با کلوز B عبارتست از :

 • تمامی خطرات ذکر شده در مجموعه شرایط C
 • زلزله، آتشفشان یا صاعقه
 • به دریا افتادن کالا از روی عرشه کشتی
 • ورود آب دریا , دریاچه , رودخانه به کشتی , شناور , محفظه کالا, کانتینر یا محل انبار
 • تلف کلی هربسته درکشتی یاشناور ویاتلف کلی هر بسته به علت افتادن در هنگام بارگیری و یا تخلیه کشتی یا شناور

فرانشیز یا سهم بیمه‌گزار از خسارت :

در مجموعه شرایطB به علت پوشش خطرات اضافی در ایران 3% ارزش هر بسته خسارت دیده تحت عنوان فرانشیز به عهده بیمه‌گزار می‌باشد.

د) مجموعه شرایط A:

در مجموعه شرایط بیمه‌گران کالا با کلوز A تمامی خطرات به جز موارد ذیل (استثنا شده در مجموعه شرایط مذکور) تحت پوشش قرار می‌گیرد.

 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه قابل انتساب به سوء عمل ارادی بیمه‌گزار
 • نشست و ریزش عادی، کسری عادی وزن با حجم و یا فرسودگی عادی مورد بیمه
 • تلف شدن، آسیب یا هزینه ناشی از کافی نبودن یا نامناسب بودن بسته‌بندی یا آماده‌سازی کالای مورد بیمه
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه به علت عیب ذاتی یا ماهیت کالای مورد بیمه
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه‌ای که علت آن تأخیر باشد، حتی اگر این تأخیر ناشی از خطرات بیمه شده باشد
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ناشی از ورشکستگی مالکان، مدیران، اجاره‌کنندگان یا گردانندگان کشتی
 • تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه‌های ناشی از کاربرد هر نوع سلاح یا وسیله‌ای که با انرژی اتمی یا شکست هسته‌ای یا واکنش مشابه دیگر یا نیرو یا ماده رادیو اکتیو باشد
 • عدم قابلیت دریانوردی کشتی یا شناور یا نامناسب بودن کشتی یا شناور برای حمل ایمن کالای مورد بیمه
 • جنگ، جنگ داخلی، انقلاب، شورش، قیام و یا زد و خوردهای داخلی ناشی از این امور
 • توقیف، ضبط، مصادره، تصرف یا اثرات ناشی از این امور یا اثرات ناشی از اقدام به شروع آن‌ها
 • اعتصا ، تعطیل محل کار، درگیری‌های کارگری، آشوب‌ها و یا اغتشاشات داخلی
 • هرگونه عمل تروریستی

استثنائات شرایط سه گانه A, B, C:
در هر سه کلوز A، B، C، استثنائات مندرج در بندهای 4, 5, 6 و7 یکسان می‌باشند به جز " آسیب عمدی یاتخریب عمدی کالای مورد بیمه یا قسمتی از آن توام با سوء نیت از طرف هر کس به غیر از بیمه‌گزار " که در شرایط A پوشش دارد.

- شروع و خاتمه تعهدات بیمه‌گر:

· بیمه‌نامه های  باربری  بین المللی:

مدت اعتبار بیمه‌نامه های A ، B و C یکسان بوده و به منظور مطالعه دقیق‌تر مدت اعتبار آنها به بند 8 هر یک از مجموعه شرایط‌های سه‌گانه و بند 5 ازماده 2 شرایط عمومی بیمه باربری (آیین نامه شماره79 مصوب شورای عالی بیمه )رجوع شود.

مدت‌های یاد شده در کلوز و شرایط عمومی را می‌توان قبل از انقضای آن با پرداخت حق بیمه اضافی با صدور الحاقیه تمدید، افزایش داد.

· بیمه‌نامه های داخلی:

این بیمه از زمانی‌که وسیله نقلیه حامل کالا، انبار یا محل نگهداری مذکور در این بیمه‌نامه را به منظور شروع حمل ترک می‌نماید، آغاز و در طول جریان و مسیرعادی حمل ادامه می‌یابد و به محض رسیدن وسیله حمل به مقصد مندرج در این بیمه‌نامه خاتمه می‌یابد. 

· مدت  اعتبار  بیمه‌نامه ها :

در صورتی‌که تا قبل از انقضای تاریخ مدت اعتبار بیمه‌نامه، طبق ماده 15 از شرایط عمومی بیمه باربری (وارداتی و صادراتی) تمام یا بخشی از محموله حمل نشده باشد، بیمه‌گزار پیش از انقضای مدت بیمه‌نامه می‌بایستی درخواست تمدید بیمه‌نامه را به بیمه‌گر ارائه تا الحاقیه مربوطه صادر گردد.

شرط طبقه‌بندی کشتی‌ها :

باتوجه به ماده 3 شرایط عمومی بیمه باربری حمل دریایی کالای مورد بیمه باید به وسیله کشتی طبقه‌بندی شده انجام شود. درغیر این صورت، بیمه‌گزار موظف است مشخصات کشتی و یا شناورهای موردنظر را قبل از شروع حمل به بیمه‌گر اعلام و موافقت او را اخذ نماید. چنانچه حمل کالای مورد بیمه با کشتی طبقه‌بندی نشده بدون اطلاع بیمه‌گزار انجام شده باشد بیمه‌گزار موظف است بلافاصله پس از اطلاع، مراتب را به بیمه‌گر اعلام و شرایط و اضافه نرخ مربوط به حمل کالای مورد بیمه با کشتی طبقه‌بندی نشده را قبول کند.

بیمه ارزش اضافی:

باتوجه به ماده 5 شرایط عمومی بیمه باربری چنانچه بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار توافق نشده باشد قیمت کالای مورد بیمه، معادل مجموع قیمت خرید کالا، هزینه حمل و سایر هزینه‌های متعارف خواهد بود.

بیمه‌گر می‌تواند درصورت تقاضای بیمه‌گزار، با دریافت حق بیمه متعلقه خسارت عدم النفع مربوز به این بیمه‌نامه را به مقدار مورد توافق (حداکثر به میزان 10درصد قیمت کالای مورد بیمه مندرج در این ماده) بیمه نماید.

موارد مشمول اضافه نرخ‌ها :

1- حمل کالا با کشتی غیر طبقه‌بندی

2- حمل کالا با موتور لنج، دوبه، بارج، لندینگ کرافت

3- در صورتی که تمام یا بخشی از مورد بیمه بر روی عرشه کشتی حمل گردد و بر همین اساس بارنامه بصورت حمل روی عرشه صادر شده باشد، مسئولیت بیمه‌گر در قبال تلف یا آسیب وارده به آن قسمت از مورد بیمه مادامی که بر روی عرشه کشتی قرار گرفته است محدود به خطرات مندرج در کلوز C می‌باشد مگر اینکه بطور صریح در ازاء حق‌بیمه اضافی (درصورت درخواست بیمه‌گر) توافق دیگری شده باشد. در مورد کالاهایی که در کانتینر فلزی تمام بسته قرار گرفته باشند یا شرایط آنها به گونه‌ای بوده که درعرف کشتی‌رانی این گونه حمل را مجاز تلقی نماید از این شرط مستثنی می‌باشند.

4-در صورتیکه سن کشتی بالاتر از سن مقرر در کلوز باشد می‌بایست طبق جدول اضافه نرخ، حق بیمه مربوطه اخذ گردد.

سخن آخر

بیمه باربری یک بیمه‌نامه ضروری برای تمامی شرکت‌های حمل‌و‌نقل و آن‌هایی است که باید محموله‌های مختلفی در داخل کشور جابه‌جا کرده یا به خارج صادر کنند. خرید بیمه باربری دارای شرایط مخصوص به خود است که هر شرکتی باید متناسب با نوع کالای خود آن‌ها را خریداری کند. در صورت داشتن سؤال یا نیاز به مشاوره می‌توانید در بخش نظرات و یا پیج اینستاگرامی ما، سؤالات خود را بنویسید تا کارشناسان آسا به آن‌ها پاسخ کامل دهند.